Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com

 

 

Fremragende Faldskole

 

Selvom der kun er ca. 600 muskler i kroppen, er der mange lige nu, der sikkert tror der er flere. Deltagerne fra Horsens Selvforsvar Klubs Fremragende Faldskole i weekenden den 06. og 07. februar, 2010 fik i hvert fald rørt sig så meget, at de kan mærke alle 600 muskler!

 

Det lyder måske ikke så slemt bare at øve sig i faldteknikker, men det er faktisk et af de hårdeste kurser, der tilbydes. Man skal huske at hver gang man falder, lander man jo på gulvet med hele ens krop. Det vil sige at ens muskler bliver 'slået' hver gang man falder. Trods eleverne gør deres fald korrekt, er selve det at falde, meget hårdt for kroppen. Ikke nok med at faldene er hårde, man skal jo også stå op efter hvert fald. Det er lige som at lave et englehop eller en squat hver gang man står op. I løbet af sådan en weekend kan det løbe op omkring 1000 englehop!

 

Deltagerne var meget ihærdige og kæmpede sig igennem deres ømheder for at lære noget af det vigtigste man kan – nemlig at falde uden at komme til skade. I løbet af kursets otte timer fik de mulighed for at arbejde med både forlæns og baglæns rul, sidefald i mange forskellige varianter, diverse dynamiske fald, hvor de skulle hoppe over forskellige genstande og til sidst en kæmpe forhindringsbane, hvor de fik lov til at afprøve samtlige øvelser.

 

"Det var helt rart at kigge på imens eleverne øvede sig. De trænede hårdt og endnu vigtigere, de elever der på forhånd kunne falde, støttede de elever, der for første gang var ved at lære det." Sagde Horsens Selvforsvar Klubs cheftræner, Shihan Chad Foster. Det var nemlig to af klubbens Jiu-Jitsu sorte bælter; Sven Pedersen og Bjørn Rasmussen, der underviste i kurset. En af deltagerne fortalte om hans oplevelse af kurset: "Ej det er hårdt! Jeg er dog glad for at jeg er ved at lære det, det er nemlig noget vigtigt at kunne. Det er også rart at have en hjælpende hånd klar til at støtte, skulle behovet være der. Begge instruktører var super gode til at hjælpe de gange jeg havde behov for det."

 

 

 

 

 

     Copyright 2009

     Webmaster