Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com

 

 

Kastekursus

 

At kaste. Det lyder ikke af ret meget. Blot 5 bogstaver. Kun to stavelser. Det er dog en evne, som gør en i stand til at bekæmpe en modstander betydelig større end en selv – og vinde! Det er en færdighed, som bruges til at lade tyngdekræften klar vores modstander, frem for vores knytnæver. Det er en kunnen, der udjævner forskelle i styrke, således at man kan frigøre sig fra en andens fastholdelse. Det er bygget på nogle enkle love, som at have kontakt, at bryde balance og at dreje. Og det er ekstremt svært at mestre!

 

Det lærte en håndfuld af Horsens Selvforsvar Klubs elever, da de deltog i kurset om hvordan man kaster. Kurset gik ikke ud på, at lære eleverne forskellige kast, såvel som, at lære dem om hvordan man kaster, uanset hvilken kasteteknik de brugte. Der var en del teorier og endnu mere øvelse. Det tør siges at alle var trætte, da kurset var omme! De skulle nemlig igennem rigtig mange øvelser, for at afprøve de forskellige teorier.

En af øvelserne drejede sig om hvordan man bryder balance. For at gøre det, skulle de selvfølgelig have en forståelse for hvordan man holder ens balance. De startede derfor med at stå på forskellige måder imens de havde øjnene åbne eller lukkede. De skulle mærke hvordan det var at stå med et højt, neutralt og lavt balancepunkt. Derefter skulle de så skubbe, dreje og hive i hinanden, for at se hvordan kroppen reagerer til forskellige påvirkninger. Deltagerne gennemgik også hvordan man via ledlåse kan påvirke en modstanders balance.

 

Det var fascinerende at opdage hvordan man, ved blot at dreje på en andens lille finger, kunne påvirke deres ankel! Det lyder nok utroligt, men hele kroppen er jo forbundet via led. Drejer man et led nok, skal det nok uundgåeligt påvirke det næste. Ledpåvirkning var dog ikke den eneste måde kursisterne lærte at bryde deres partners balance. De lærte selvfølgelig også om trekantsprincipper og hvordan man nemt kan bruge dem til at vælte en anden. De kom også igennem blokeringsprincipper (hvordan man forhindrer at ens modstander kan genetablere deres balance ved at blokere deres skridtmuligheder), samt mange andre.     

Efter alle teorierne var blevet gennemgået og øvet, skulle kursisterne afprøve deres teknikker under lidt mere realistiske forhold og fik derfor lov til at dyste med hinanden i forskellige kampe. Der opdagede de at viden ikke er nok – man skal også kunne anvende den viden man har tilegnet sig. De fandt hurtigt ud af, at en der ikke ønsker at blive væltet er meget svært at vælte. Der begyndte de for alvor at forstå hvorfor nogle andre principper bliver brugt, når de træner selvforsvar. Når ens modstander ved hvad man vil er det ekstremt svært at lave det. Det er derfor de lærer mange forskellige slags kast og teknikker, således at de til enhver tid kan vælge en anden teknik eller taktik, for at sejre over deres modstander. Mange gange blot at distrahere modstanderen, ved at give en lille lussing, er nok til at man kan lave sine teknikker.

 

Kast er blot en af de teknikker man har til rådighed, når man skal forsvare sig. Ved at træne alsidigt og lære mange forskellige ting, som kast, låse, slag, spark, undvigelser, opmærksomhed, kommunikation og så videre, er man meget bedre rystet til at forsvare sig. Dagens kursister er dog meget bedre i stand til at benytte kasteteknikker til at forsvare sig med nu!

 

 

 

 

 

 

 

     Copyright 2009

     Webmaster